عادت دادن اسب به زین

“عادت دادن اسب به زین”

عادت دادن اسب به زین : سواری کردن یک اسب بدون زین کردن او شدنی نیست. پس مطابق با اصول زیر اسب خود را برای زین شدن آماده کنید.

شناخت زین

باید برای آشنا کردن اسب با زین، سنگینی و سروصدای آن، نیز به آهستگی و باحوصله پیش بروید. اجازه دهید اسب شما حتی با بوی این ابزار جدید نیز به‌خوبی آشنا شود.

زین گذاری یعنی قرار دادن یک تشک یا پارچه زیر زین و سپس قرار دادن خود زین در یک محل مناسب روی پشت اسب. در ابتدا مرحله به مرحله تشک یا پارچه زیر زین را برای مشاهده گره یا برآمدگی ، ریگ یا سنگریزه،چین خوردگی و یا لکه های سفت بدت بازدید کنید.

کره ها و یا سنگریزه ها موجب جفتک انداختن اسب و آسیب احتمالی به شما میشوند.چین خوردگی ها و لکه های سخت پشت اسب را ساییده و زخم میکند. تمام زین و فرسودگی های رکاب را برای فرسودگی ها به دقت مشاهده کنید.

با تا کردن تسمه رکاب فرسودگی یا عدم فرسایش آن را امتحان و بخش های مسئله دار زین را تعویض نمایید. زین را از سر روی زمین به صورت عمودی رار دهید و نمد را روی آن قرار دهید.اگر آنهارا روی زمین بخوابانید آشغال به آنها میچسبد و میتواند برای اسب ناراحت کننده باشد.

پتو یا تشک زیر زین را روی پشت اسب و به اندازه ی ۳۰سانتی متر یا بیشتر جلوتر از حد معمول برای استفاده قرار دهید سپس آن را به عقب سر دهید تا درست روی پشت کمر، و جدوگاه اسب قرار گیرد.

همیشه بل از شروع کار اجازه دهید اسب آن را ببوید و با ان اشنا شود سپس آن را روی اسب قرار دهید.

عادت دادن اسب به زین

عادت دادن اسب به زین

تست زین

تشک زیر زین را ابتد ا به جلو و سپس به عقب سر دهید تا مطمئن شوید موهای زیر تشک آشفته و در هم برهم نباشد و در جهت غلط قرار نگرفته باشد. اگر موهای پشت اسب کشیده شود و بر خلاف جهت طبیعی قرار گیرد باعث در و ناراحتی پشت اسب میشود.

تشک زیر زین باید طووری پشت اسب قرار گزاشته شود که با زین هماهنگی و تناسب داشته باشد .

زین را بردارید و روی ران ها و زانو خود قرار دهید و رکاب سمت راست را روی قاچ زین بیاویزید و تسمه جلویی و کمربند یا تنگ عب را روی نشینمنگاه زین قرار دهید .این مرحله بسیار مهم است که اگر نادیده رفته شود بیه مراحل زین گذاری بسیار دشوارتر خواهد شد .

توجه

مراقب باشید که با زین اسب را نترسانید و هیجان زده نکنید بیش از قرار دادن زین بر پشت اسب اجازه دهید که اسب آن را ببوید و در حین انجام کار با اسب صحبت کنید.

همچنین به خاطر داشته باشید که حلقه های کمربند نباید آندر جلو باشند که در حرکت پا را دچار دردسر کنند .

به سمت راست اسب بروید و رکاب و کمربند ها و تمام بند های چرمی را پایین آورده و آویزان کنید. دوباره به سمت چپ بروید دست چپ خود را زیر اسب ببرید و تسمه چرمی دور سینه جلو را بگیرید و آن را محکم ببندید. تسمه چرمی پشت را نیز محکم ببندید اما به اندازه ۲٫۵ تا۵ ساناتی متر از شکم اسب را بین تسمه چرمی و اسب قرار دهید.

نکته: بعضی از اسب ها نسبت به کمربند حساس هستند و واکنش نشان می دهند .

برای مطاله مطالب بیشتر از سایت پارس هورس دیدن کنید و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و یا برای ثبت آگهی در سایت به قسمت  آگهی مراجعه کنید.

برای دسترسی به اخبار بروز به سایت فدراسیون مراجه کنید.