مشکلات تنفسی اسب

“مشکلات تنفسی اسب”

دلایل ایجاد آلرژی:

بسته‌های گرد یونجه یا حتی ظروف بزرگ مربع می‌توانند حاوی آلرژی‌های متعدد باشند. تغذیه از کاسه‌های بزرگ اسب‌ها را قادر می‌سازد که سرخود را به‌طور کامل به بیشه بچسبانند و هنگام استنشاق، با اختلال در ذرات در معرض افزایش این آلرژی‌ها قرار بگیرند.درمان آلرژی اسب می‌تواند دشوار باشد به همین دلیل توصیه میشود همیشه پیش از هر اقدامی دامپزشک خبر شود.

مشکلات تنفسی اسب

مشکلات تنفسی اسب

علائم بیماری

_عدم تمایل اسب به کار کردن

_سرفه

_تب

_ترشحات بینی

مشکلات عفونی :

درمان آلرژی اسب می‌تواند دشوار باشد

_افسرده و بی انرژی بودن

_تب

بیماری های عفونی اسب شامل خفگی ، آنفولانزا و تب خال هستند.

هنگام شیوع این بیماری‌ها، مخصوصا در اسب‌های بالغ، بسیاری از اسب‌های آلوده فقط علائم خفیف بیماری را نشان می‌دهند و ممکن است که فقط تب داشته باشند تشخیص بیماری‌های عفونی نیاز به هوشیاری دارد وحتما باید فرد اطلاعات پزشکی و لازم را در این زمینه داشته باشد ازاین‌رو نظارت روتین بهداشتی بر روی همه اسب‌ها یک بخش اساسی در برنامه‌ریزی ایمنی زیستی و جلوگیری شیوع مشکلات تنفسی است.

مشکلات غیر عفونی:

_افزایش تفس درحالت استراحت

_افزایش تنفس در هنگام ورزش

_زمان ریکاوری نامناسب طولانی پس از ورزش

معمولاً اسب‌ها به بیماری عفونی دستگاه تنفسی مانند برونکوپنومونیا یا پلوروپنومونیا مبتلا می‌شوند. علائم بالینی همراه با این بیماری‌ها ممکن است شامل کاهش وزنو ترشحات خونین بینی باشد که در بیماری حاد و بیماری مزمن متفاوت است.

تشخیص بیماری های تنفسی

به دلیل اینکه بسیاری از بیماری‌های تنفسی اسب ممکن است در معاینه بالینی یکسان به نظر برسند، دامپزشک برای تعیین علت دقیق نیاز به انجام آزمایش‌های تشخیصی دارد.آندوسکوپی نیز یک فن بسیار مفید است که به دامپزشک شما اجازه می‌دهد دستگاه تنفسی اسب را معاینه کند و نمونه‌هایی را از قسمت پایین دستگاه ازجمله نای و ریه جمع‌آوری کند. این نمونه‌ها همچنین می‌توانند برای باکتری‌ها و ویروس‌ها و همچنین خصوصیات سلول‌های موجود آزمایش شوند.

سونوگرافی برای مشکلات موضعی ریه همچنین  بیماری‌هایی که مایعات در حفره سینه وجود دارد مانند پلوروپنومونیا بسیار مفید است.

رادیوگرافی می‌تواند اطلاعات مفیدی در مورد بیماری‌های ریه و مشکلات تنفسی اسب مانند برونکوپنومونیا به شما ارائه دهد.

جلوگیری از بیماری:

بیماری تنفسی می‌تواند از طریق تماس اسب به اسب، سطل، شیلنگ، شیر، وسایل نظافت، حتی دست انسان گسترش یابد. همه ی وسایل غرفه‌ها و باید قبل از استفاده مجدد از آن ضدعفونی شوند.هر اسب جدیدی که وارد میشود باید به مدت ۱ الی ۲ هفته از بقیه اسب ها جدا باشد.

مطمئن شوید که برنامه واکسیناسیون اسب به طور منظم انجام شود.

برای مطالعه موارد بیشتر در قسمت مقالات بیماری های شایع اسب را مطالعه کنید.

برای مطاله مطالب بیشتر از سایت پارس هورس دیدن کنید و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و یا برای ثبت آگهی در سایت به قسمت  آگهی مراجعه کنید.

برای دسترسی به اخبار بروز به سایت فدراسیون مراجه کنید.