چگونه به اسب نزدیک شویم

“چگونه به اسب نزدیک شویم”

در قدم اول برای براری ارتباط با هر حیوانی باید اعتماد آن را جلب کنیم تا بتوانیم به آن نزدیک شویم .اگر اسب به صاحب خود مطمئن نباشد ممکن است به آن اسیب برساند چه به صصورت عمدا و چه غیر عمد.یادگیری نحوه جلب اعتماد اسب می‌تواند به شما کمک کند با اعتمادبه‌نفس سوار اسبتان شوید و یک رابطه پایدار با حیوان خود ایجاد کنید.

طریقه شناخت زبان بدن اسب:

باید بتوانید هنگام نزدیک شدن به حیوان تفاوت خوشحال ،ناراخت، عصبی ، ناامید و یا هرگونه حس خوشایند و همینطور بالعکس را تشخیص دهید .رفتار اسب ها نشانه عملکرد شما در تربیت آن است پس در این زمینه بسیار هشیار باشید که چه چیزی را به آن آموزش میدهید.

یکی دیگر از راهکار های بسیار مناسب صحبت کردن با اسب و یا هر حیوان دیگری است. برخلاف تصور خیلی از اشخاص که فکر میکنن حیوانات زبان مارا نمیفهمند ،برعکس آنها به خوبی متوجه احساسات و عواطف و حرف های شما میشوند.

چگونه به اسب نزدیک شویم

چگونه به اسب نزدیک شویم

قدم زدن با اسب

با اسب قدم بزنید. اگر اسب شما هنوز به شما اعتماد نکرده است، سوارکاری طولانی مدت ممکن است دشوار یا حتی خطرناک باشد! اما این بدان معنا نیست که شما نمی‌توانید با اسب خود از اصطبل خارج شوید. سعی کنید اسب خود را به یک پیاده‌روی در فضای سرسبز  ببرید .این کار می‌تواند به اسب شما کمک کند تا راحت‌تر به شما اعتماد کند.

تحسین اسب

قبل از هر چیز باید با اسب یک رابطه عاطفی برقرار کنید تا جلب رضایت شما برای او مهم باشد.بازخوردی که از ناز و نوازش میگیرید بسیار قابل‌توجه است.اگر شما پس‌ازاینکه اسبتان از پس انجام حرکت مشکلی برآمد از آن پیاده شوید و «تنگ» او را شل کنید آن حرکت به‌عنوان یک حرکت خوب در ذهن او حک می‌شود.

تشویق و انضباط

اگر رفتار غلط را اصلاح‌کرده و رفتار صحیح را پاداش بدهیم و مورد تشویق رار گیرد او به‌زودی متوجه میشود که کدامین حرکت‌ها صحیح است و سعی در انجام مدام آن‌ها خواهد داشت.اسب نه‌فقط می‌تواند توسری‌خور باشد بلکه می‌تواند به موجودی کاملاً شرور و موذی تبدیل شود.

چه‌بسا که پی آمد نگهداری و تربیت غلط و عدم انضباط می‌تواند، کنش‌های خطرناکی باشد.نباید به او اجازه ادامه رفتارهای غلط را بدهید در غیر اینصورت در ذهن آن ثبت میشود

از تکنیک های آرام سازی:

کنار سر اسب خود بایستید، روبه همان جهتی که او قرار دارد، قرار بگیرید. طناب را در دست بگیرید و سرخود را به‌آرامی از کمر به سمت پایین خم‌کنید. سر اسب را به‌آرامی با خود هدایت کنید و به سمت پایین بکشید. این کار باعث می‌شود اسب شما آرام شود و از حالت تدافعی خارج شود. باگذشت زمان او می‌بیند که می‌تواند با خیال راحت کنار شما بایستد و به شما اعتماد کند.

پوزه اسب خود را با یک دست بگیرید و به‌آرامی، انگشت خود را به گوشه عقب دهان اسب ببرید. اسب‌ها در آن قسمت از دهان دندان ندارند، اما همچنان مهم است که بااحتیاط پیش بروید. اگر اسب شما به این کار واکنش نشان می‌دهد، هرروز آن را تکرار کنید تا کم‌کم به این کار عادت کند.

اجازه به اسب برای بو کردن شما

حس بویایی اسب فراتر و حساس‌تر از انسان است. شناختن دوستان از طریق بویایی چه برای حیوان و چه انسان امکان‌پذیر است. این بدان معناست که افراد تربیت‌کننده اسب باید تلاش کنند تا عطرهایی که از آن‌ها استفاده می‌کنند، یکسان باشند.

خود را به عنوان رهبر معرفی کنید!

خود را به‌عنوان رهبر معرفی کنید. عامل مهم در تعیین رفتار اسب شما این است که خود را رهبر قرار دهید. این عوامل به همراه اعتماد داشتن و مطیع بودن، اسب را به سواری دادن و کنترل نمودن او وادار می‌سازد و همچنین باعث شده در مقابل شما رام تر و آرام تر باشند.

برای مطاله مطالب بیشتر از سایت پارس هورس دیدن کنید و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و یا برای ثبت آگهی در سایت به قسمت  آگهی مراجعه کنید.

برای دسترسی به اخبار بروز به سایت فدراسیون مراجه کنید.